Vajina Daraltma » Vajina Daraltma » Vajina Daraltma Egzersizleri Nelerdir ? Nasıl Yapılır

Vajina Daraltma Egzersizleri Nelerdir ? Nasıl Yapılır

16Doğum, kronik öksürük ve aynı zamanda genetik bir eğilim de varsa vajina duvarı ve pelvik taban dediğimiz vajina etrafındaki kaslarda gevşeme olabilir. Bunun sonucu vajina gevşemesi, idrar kaçırma, rahim sarkması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumların hem önlenmesi, hem tedavisi amacıyla Kegel dediğimiz egzersiz yapılabilir. Amaç pelvis tabanı yani vajina civarı kasların güçlendirilmesidir.
Bu kasların nerede olduğu ve nasıl kullanılabileceği jinekolog tarafından öğretilmektedir.Bunu yaparken karın, bacak veya kalça kaslarının hiçbirini kasmamalı, rahat nefes almalısınız.

Pelvis tabanı kasları kasılınca dış genitaller ve anüs hafifçe yukarı doğru hareket ederler. Kasılma-gevşeme şeklinde arka arkaya 10 kez tekrarlanan egzersiz, günde en az 3 kere yapılmalıdır. Egzersiz ne kadar sık yapılırsa o kadar kolay hale gelir. Eğer Kegel yapılamıyorsa veya sonuç alınamıyorsa , Biofeedback denilen bir fizik tedavi cihazı ile tedaviye geçilebilir. Eğer vajina daraltma egzersizi düzenli yapılırsa 12 hafta sonunda sıkıntıların büyük ölçüde fayda gördüğü görülmektedir
Pelvik egzersizler önceleri hafif hareketlerle yapılır. Gittikçe artan bir şekikde etkili harekete geçilir. Bu egzersizler herhangi bir yerde ve zamanda yapılabilir. Günlük hayatın her aşamasında örneğin telefonda konuşurken, kitap, gazete okurken, bulaşık yıkarken, yemek yaparken v.s. Önemli olan bu hareketleri yaşamınızın ayrılmaz bir parçası haline getirmektir.
Kegel egzersizleri nasıl yapılır
Kegel egzerizleri kadın da yapıldığı gibi nadiren de olsa bazı ürolojik sorunlarda kegel egzerizleri erkek lerde de yapılmaktadır
Günde 3 kez 25 kasma hareketi toplam 75 kere yapınız. Her bir kasmayı 6’ya kadar sayarak yapınız ve 6’ya kadar sayarak gevşetiniz.

1. hafta:
Kasma sayısını 50’ye çıkarınız ve 3 kez toplam 150 kez yapınız.

2. hafta:
Kasma sayının 75’e çıkarınız ve 3 kez tekrarlayınız (toplam 225 kez).

3. 4-24 hafta:
Pelvik taban kaslarınızı 20 dakika süreyle 100 kez ve herbiri 6 saniye olacak şekilde kasınız. Bunu 3 kez tekrarlayınız (toplam 300 kez)

24 haftadan sonra:
Günde 3 kez 10 dakika süreyle 150 egzersiz yapınız. Başlangıçta pelvis taban kaslarında yorgunluk hissedilebilir. Bu durum zamanla geçecektir. Bu egzersizler etkisini 6 aydan sonra gösterecektir.